Pred več sto leti je mati vedno vedela, katera rastlina v vrtu za hišo vrača tek, zdravi zgago, napenjanje ali bruhanje. Čeprav so bile te rastline vedno tu, postajajo šele zadnje čase ponovno popularne.
Opazili boste, da so rastline, ki jih bomo omenjali, čisto navadne. V časopisih je vse več receptov za pripravljanje jedi z aromatičnimi zelišči. Razen okusa po navadi ljudje v začetku ne opazijo nobenega zdravilnega učinka. Ko so naši predniki pripravljali meso, so se z novim načinom prehrane pojavile tudi nove bolezni. Ljudje so jih odpravljali sproti, tako da so dodajali v hrano zelišča kot so: ingver, komarček, janež, žajbelj ali meta, ki so lajšala prebavo. Grah, kuhan skupaj z meto, ne napenja. Podobna je bila tudi uporaba majarona. V stari knjigi o zeliščih piše: »Spodbudno delovanje majarona omili težko prebavljivost velikega števila živil, tudi svinjskega in gosjega mesa.«
Tudi severnoameriški Indijanci niso bili preveč pozorni na okus jedi, pomembnejši je bil zdravilni učinek dodanih zelišč.
Če ni drugače določeno, se vsa ta zelišča pripravljajo na enak način: namakanje (liste prelijemo s kropom) ali kuhanje (rastlino – korenino ali semena – kuhamo 10 -15 minut).
ANGELIKA (ANGELICA ARCHANGELICA)
Sinonimi: vrtna vanelka, zdravilni gozdni koren, žlahtna angelika
Uporabljamo: liste, steblo, korenino, semena
Od nekdaj znana kot okusna se je angelika uporabljala zoper slabo prebavo. Ljudje so pekli korenine, karamelizirali steblo, liste pa pripravljali podobno kot špinačo. Iz semen so kuhali čaj zoper napenjanje.
Švicarski zdravnik dr. Vogel zagovarja odličen učinek izvlečka angelike na prebavo, vnetje želodčne sluznice, tek in želodčne krče. Dr. Vogel priporoča jemanje po 10 kapljic izvlečka v vodi trikrat dnevno, pol ure pred jedjo. V knjigi je opisan tudi recept za pripravo angelikinega likerja Vespetro:
55 g angelikinih semen, 7 g janeževih semen, 7 g komarčkovih semen in 5 – 6 g korianderjevih semen zmešamo in zmeljemo. Dodamo 20 – 25 cl sadjevca in pustimo stati 8 dni. Precedimo skozi gazo in zmešamo s sladkornim sirupom (500 g sladkorja v 60 cl vode).
Po mnenju dr. Vogla je liker izjemno učinkovit pri odpravljanju napenjanja in prebavnih motenj. Nekoč so redovniki v samostanih vedno spili kozarček tega zlatorumenega likerja pred pričetkom dela. Če je zvečer zašel popotnik z bolečinami v želodcu v samostan, so mu redovniki pomagali s kozarčkom Vespetra, učinkovitejšim od vseh današnjih zdravil.
SLADKI JANEŽ (PIMPINELLA ANISUM)
Uporabljamo: liste in semena
Sladki janež izhaja z vzhoda, vzgajajo ga povsod. Že dolgo je znan kot učinkovito sredstvo za izkašljevanje.
Že Grki in Rimljani so uporabljali sladki janež za omake in alkoholne pijače. Za boljši tek in prijetnejši duh so žvečili janeževa semena. V poročni torti v starem Rimu je bilo veliko janeža, ki je imel nalogo odpraviti učinke pretirane jedače in pijače.
Zeliščar Gerard je priporočal janeževa semena proti spahovanju in bruhanju.
KOMARČEK (FOENICULUM VULGARE)
Uporabljamo: liste in semena
Uporaba komarčka, »prijatelja želodca«, je pri kuhi in zdravljenju že dolgo znana. Znano je njegovo pomirjujoče delovanje na sluznico in preprečevanje napenjanja in bruhanja. Stari recepti ga priporočajo za lažje prebavljanje rib, fižola, graha, sira in zelja.
V času naših babic so v nekaterih krajih jedli lahko, toda skrajno neokusno hrano. Za lajšanje prebavnih motenj so pili okusen komarčkov čaj. Tudi dojenčkom so s tem čajem omilili krče. Čaj je odpravljal tudi nezaželene učinke odvajal in sredstev za čiščenje.
V starem Rimu so gladiatorji krepili svojo moč z vrsto komarčka – Foeniculum dulce. Še danes ga kot začimbo največ uporabljajo ravno v Italiji in jugovzhodni Franciji. S komarčkovo omako telo lažje prebavi mastno ribo.
Komarčkova omaka: drobno narezan komarček damo v krop in kuhamo 10 minut. Precedimo in zmešamo s stopljenim maslom.
Komarčkov čaj: dve kavni žlički komarčkovih semen damo v skodelico kropa. Pokrito kuhamo eno minuto, precedimo in pustimo, da se ohladi.
INGVER (ZINGIBER OFFICINALE)
Uporabljamo: korenino
Ingver je zelo stara rastlina, ki izvira iz Azije. Proizvodnja ingverja je najživahnejša na Jamajki, v Afriki, na Japonskem, Kitajskem, v Indiji in Indoneziji. Najkakovostnejši je ingver z Jamajke.
Kitajski kuharji držijo med kuhanjem v ustih košček ingverjeve korenine, da jim ne bi bilo slabo zaradi raznih vonjav v kuhinji. Revni Kitajci preverjajo kakovost hrane z ingverjem: če korenina v ponvi počrni, je hrana slaba.
KITAJSKI RECEPT ZA DOBRO PREBAVO
Ingver ima v vzhodnjaški knjigi zdravil poseben položaj. Kitajska skrivnost, za katero pravijo, da odlično deluje na želodec in prebavo, se glasi takole:
- Skodelico riža namakajte čez noč. Če je zjutraj v skledi še kaj vode, jo odlijte. V suhi ponvi pogrejte riž in nenehno mešajte. Ko je riž suh, zlatorumene barve in ohlajen, ga neprodušno zaprite v stekleničko.
- V pol skodelice vrele vode dodajte kavno žličko suhega riža in košček ingverjeve korenine. Po eni minuti kuhanja posodo umaknite z ognja in pustite stati 5 minut. Precedite. Enkrat ali dvakrat dnevno jemljite po eno kavno žličko.
Kitajci priporočajo to zdravilo predvsem pozimi, ker pomirja in greje želodec ter dobro vpliva na celoten organizem.
RECEPT ANGLEŠKEGA ZDRAVNIKA
Angleški zdravnik H. Darvvent že vrsto let uspešno zdravi svo¬je paciente z naslednjo mešanico ingverja in drugih zelišč:
Gorčica 14 – 15 g
Listi maline 14 – 15 g
Navadni repik 14 – 15 g
Listi regrata 14 – 15 g
Pelin 14 – 15 g
Ingverjeva korenina 6 – 7g
Sena 6 – 7g
(Če odvajala ne potrebujete, lahko zmanjšate količino sene).
Vse sestavine dobro premešajte in polovico prelijte s pol litra mrzle vode. Ko zavre, kuhajte še 15 minut. Ohlajeno jemljite po pol skodelice pred jedjo. Za otroke je doza polovična.
NAVADNI OSLEZ (HIBISCUS ESCULENTUS)
Uporabljamo: lupine
Navadni oslez, nevtralen in sluzast, je odlično sredstvo za odpravo zaprtja in pomiritev vnetja sluznice. Vsebuje tudi dragocene minerale, pomembne v človeški prehrani.
Prašek iz lupin navadnega osleza se lahko meša z vodo, mlekom ali juhami. Veliko se uporablja v kreolski kuhinji.
PAPAJA (CARICA PAPAYA)
Uporabljamo: plod
Prebivalci tropskih krajev vedo, da papaja kot sladica odpravi vse prebavne motnje po težkem kosilu. Znanstvene raziskave so ponudile odgovor: papaja vsebuje encim »papain«, zelo podoben pepsinu, prebavnemu encimu, ki je v želodcu.
Ta naravni encim se dodaja tabletam za lajšanje prebave, ker omogoča ravnovesje kislosti in lužnosti. Posebej ugodne so za normalno prebavo proteinov.
Proteini so temeljni gradbeni material človeških celic. Od proteinov je odvisna energija, odpornost in mišična masa. Da bi delovali, morajo proteini preko prebavil priti v kri, nepopolna prebava pa povzroča zaprtje.
Najboljši izvor proteinov so: meso, ribe, jajca, perutnina, pivski kvas, soja, pšenični kalčki in nekateri orehi in lešniki. Proteinska hrana se prebavlja hitreje, kajti dalj časa je hrana v prebavilih, večja je nevarnost zastrupitve. Po nekaj urah se pojavijo plini zaradi razpadanja proteinov, nato napetost, neprijeten okus in neprijeten zadah.
»Papain« zelo dobro deluje na prebavljanje mesa, izboljšuje porabo maščob, škroba in ogljikovih hidratov iz graha, leče, orehov, žit. Pomaga pri prebavljanju jedi, pripravljenih na masti.
Pravilna prebava proteinov bo preprečila napenjanje, zgago in kislino v želodcu.
POPROVA META (MENTHA PIPERITA)
Uporabljamo: vso rastlino
Metin čaj je star napoj, ki odpravlja napenjanje in blago učinkuje na želodec in prebavila. Ker ne vsebuje kofeina, je okusen in osvežilen, lahko ga pije vsa družina. Otrokom ga sladkamo z medom.